Oddziały policji i wojska rozbiły i pacyfikują pokojowy marsz przedsiębiorców w centrum Warszawy. Paweł Tanajno apeluje do Warszawiaków o wsparcie i masowe przyjeżdżanie by wesprzeć otoczonych przez policję i wojsko ludzi. Atak policji nastąpił po tym, jak przedsiębiorcy zapowiedzieli, że idą na Nowogrodzką.

Otoczeni ludzie są pojedynczo wyłapywani i wyrywani z tłumu protestujących. Policja używa zastraszania, fizycznej presji oraz niezgodnie z prawem przetrzymuje ludzi. Czegoś takiego nie było w Polsce od czasu upadku komuny. To oznacza jedno – rząd jest w kompletnej rozsypce i panice. Nie jest zdolny do podjęcia dialogu społecznego. Taki rząd musi odejść a ludzie, którzy wydają te rozkazy i ludzie, którzy je wykonują muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Reklamy

Przypomina to również sytuację z lat PRL. Władza myślała wtedy, że ZOMO załatwi problem. Przedsiębiorcy nie przyszli walczyć z policją – przyszli upomnieć się o warunki do godnego życia. Władza przesadziła z reakcją i będzie tego gorzko żałować. Eskalacja protestów jest nieunikniona.

Transmisja na żywo z zatrzymania i przewiezienia do aresztu: tutaj

Transmisja na żywo 1: tutaj.

Transmisja na żywo 2 znajduje się tutaj.

 

Jan Piński - komentarze