Jest akt oskarżenia przeciwko Fundacji Lux Veritatis. Rydzyk nie chce informować o wydatkach ze środków publicznych

Ile pieniędzy przekazało państwo polskie dla Fundacji Lux Veritatis?

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

Subsydiarny akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, w tym przeciwko ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, złożyła dziś w sądzie Sieć Obywatelska Watchdog Polska. – Fundacja nie udostępniła nam, pomimo ciążącego na niej obowiązku, informacji publicznej o jej wydatkach finansowanych ze środków publicznych – informuje Szymon Osowski z Watchdog Polska.

Subsydiarny akt oskarżenia zarzuca członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis popełnienie przestępstwa z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego. Za czyn taki grozi nawet 10 lat więzienia.

Szczegóły historii ciągnącej się od 2016 r. Watchdog Polska opisuje na swojej stronie internetowej. W listopadzie 2016 roku Wachdog Polska złożyła do fundacji Lux Veritatis wniosek o udostępnienie informacji dotyczących przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych od 2008 r. Odpowiedzi nie otrzymała. Stowarzyszenie wniosło więc sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – zgodnie z polskim prawem instytucje publiczne mają obowiązek udostępniania danych nt. wydatków publicznych. Sąd ukarał fundację grzywną 1 tys. zł i nakazał udostępnienie żądanych danych, ale do dziś  organizacja nie otrzymała całości wnioskowanej informacji.

O możliwości naruszenia art 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej Sieć Watchdog Polska zawiadomiła też prokuraturę. Ta odmówiła wszczęcia postępowania, ale sąd nakazał jego przeprowadzenie i przesłuchanie członków zarządu Lux Veritatis.

– W ostatnich miesiącach korespondowaliśmy z prokuraturami, namawiając ich do przesłuchania zarządu Fundacji i postawienia zarzutów. Nie przyniosło to rezultatu, więc dziś złożyliśmy subsydiarny akt oskarżenia – informuje Watchdog Polska.

Źródło: rp.pl