Prezydenci miast miażdżą kłamstwa Morawieckiego. Warto przeczytać ten list

Ze zdumieniem przyjęliśmy publikację na profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów materiału wideo, poświęconego samorządom. Nie spodziewaliśmy się, że urząd Premiera RP może się dopuścić tak daleko idącej manipulacji i skrajnie oszczędnego gospodarowania prawdą – piszą prezydenci miast w liście do Morawieckiego.

Ogólny wzrost dochodów samorządów to nie zasługa rządu, ale Polek i Polaków, którzy swoją ciężką pracą – szczęśliwie w okresie globalnej koniunktury gospodarczej – podwyższyli swoje dochody, a tym samym, wpływy z podatków, z którego samorządy otrzymują część.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jeśli Pana rząd przypisuje sobie zasługę za wzrosty dochodów z PIT-u w latach 2015 – 2019, to w takim razie, na tej samej zasadzie musi wziąć odpowiedzialność za katastrofalny spadek dochodów w 2020 roku, gdy w światową gospodarkę uderzyła pandemia COVID19.

Od 2015 roku wszystkie polskie samorządy doświadczają gwałtownego wzrostu bieżących kosztów funkcjonowania, spowodowanego działaniami rządu. Na skutek decyzji rządu drożała np. energia, czy koszty zagospodarowania odpadów. Owszem, dochody Krakowa z tytułu PIT wzrosły między 2015 a 2019 rokiem o 750 mln złotych, a Wrocławia o 550 mln złotych ale w tym samym czasie koszty bieżące w obu miastach wrosły odpowiednio, o 1,2 miliarda i 770 milionów złotych!

To Pana rząd ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za to, że dochody samorządów były ograniczane. W 2020 roku samorządy w całej Polsce odczuły skutki reform podatkowych. Dla samej tylko Warszawy oznaczają one 845 milionów złotych mniej w budżecie miasta.

Samorządy w całym kraju muszą dokładać coraz większe kwoty do utrzymania systemu edukacji. Chwalicie się Państwo, że wypłaciliście samorządom subwencję oświatową w wysokości 47 miliardów złotych, to jednak tylko część prawdy. Bo z danych opublikowanych przez resort finansów wynika, że luka finansowa w oświacie – różnica pomiędzy dochodami bieżącymi oświaty, w tym z rządowej subwencji, a wydatkami bieżącymi – osiągnęła w roku 2019 rekordową kwotę niemal 26 mld zł. I to bez uwzględnienia inwestycji! Panie Premierze, prawie tysiącu gmin w Polsce grozi utrata płynności finansowej! To bardzo szczególne „świętowanie” przez Rząd RP 30 lat samorządu terytorialnego w Polsce…

I jeszcze jedno Szanowny Panie Premierze. Niebieski autobus, który Państwo pokazują na video, to linia „L”, zarządzana i przede wszystkim finansowana przez Warszawę oraz sąsiadujące ze stolicą gminy. Pana rząd nie dołożył do niej ani złotówki. A posterunek policji, którymi chwali się Pan na filmie, był budowany w gminie Piaseczno – w 2008 roku – kończy się list samorządowców.

źródło: Metropolie.pl