26 września 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKroplówka dla Dudy. Spółki Skarbu Państwa nielegalnie finansują kampanie kandydata PiS

Kroplówka dla Dudy. Spółki Skarbu Państwa nielegalnie finansują kampanie kandydata PiS

PiS wpadł na pomysł, jak nielegalnie dofinansować kampanię prezydencką Dudy. Potrzebne urzędującemu prezydentowi badania zamówiło o przeprowadziła państwowa firma PZU.

– To była premier Beata Szydło odwiedziła PZU i zażądała, żeby spółka zrobiła coś, czym mógłby pochwalić się prezydent. Chodziło o to, by pokazać, jak skutecznie walczy z koronawirusem – mówił „Gazecie Wyborczej” blisko związany ze spółką i obozem rządzącym.

Reklamy

Badanie miało pozwolić PZU m.in. na „uchwycenie kontekstu społecznego, poziomu i rodzaju obaw wobec nowej, nieznanej globalnej sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu” oraz służyło „sprecyzowaniu oczekiwań w odniesieniu do oferowanych i planowanych produktów PZU” – czytamy w Wyborczej.

Sęk w tym, że tego typu badania były przede wszystkim zapobiec możliwości utracie władzy przez PiS w wyniku kryzysu gospodarczego, wywołanego przez pandemię. Mógł on oznaczać brak pieniędzy na programy socjalne, którymi Prawo i Sprawiedliwość zatrzymuje przy sobie elektorat.

Za badania zapłaciło biuro marketingu PZU. – Tyle tylko, że pytania nie miały nic wspólnego z działaniami naszej firmy – irytuje się w rozmowie z nami jeden z pracowników PZU. – Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, komu one służą – dodaje rozmówca „Gazety Wyborczej”.

Musisz o tym wiedzieć!