Raport Komitetu Wolności Obywatelskich krytycznie o Polsce

Reklamy

Przez ostatnie pięć lat Polska “systematycznie demontowała wszelkie ślady podziału władzy, wolności słowa i pluralizmu mediów”, twierdzi przewodniczący Komitetu Wolności Obywatelskich i Sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego i wzywa unijnych przywódców do głosowania nad ewentualnymi sankcjami wobec Warszawy.

Raport Komitetu stwierdza, że sytuacja w Polsce “poważnie się pogorszyła” i wzywa kraje Unii do “ostatecznych działań” w ramach procedury dyscyplinarnej z art. 7. Artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej ma na celu zapewnienie, że kraje członkowskie będą przestrzegać podstawowych wartości Wspólnoty.

Raport wzywa Komisję i Radę Europejską do pilnego “rozszerzenia zakresu” procedury z art. 7, na “inne podstawowe wartości Unii, w szczególności demokrację i poszanowanie praw człowieka”. Chodzi o kontrowersyjne zmiany w polskim prawie wyborczym przed wyborami prezydenckimi oraz “próby dalszego ograniczania prawa do aborcji”.

Juan Fernando López Aguilar, socjalistyczny europoseł z Hiszpanii, który przewodniczy ważnemu Komitetowi Wolności Obywatelskich i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim, stwierdził, że “poza Węgrami, nie ma innego państwa członkowskiego”, które zachowywałoby się w tak niedemokratyczny sposób.

Komitet, zwany w skrócie LIBE, będzie w czwartek głosował nad przygotowanym przez Lópeza Aguilara raportem, dotyczącym sytuacji w zakresie rządów prawa w Polsce.

Źródło: onet.pl

Poprzedni artykułCoraz bogatsza Telewizja Republika. Głównie dzięki rządowym reklamom
Następny artykułKrzysztof Szczerski zataił informacje o żarcie Rosjan. Duda znowu wystawiony na pośmiewisko