Dziennikarze na podsłuchu

Dominika Długosz i Mariusz Gierszewski wnieśli zażalenia na postanowienie prokuratury, która umorzyła śledztwo ws. inwigilacji dziennikarzy.

Reklamy

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie 15 czerwca umorzyła śledztwo dotyczące bezprawnego uzyskiwania przez policję danych telekomunikacyjnych ponad 30 osób, w tym Dominiki Długosz-Gierszewskiej i Mariusza Gierszewskiego. Policja w ramach czynności operacyjnych w 2014 roku pozyskała ich billingi. Zdaniem prokuratury funkcjonariusze działali zgodnie z prawem.

Z dziennikarzami skontaktowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Złożyli oni zażalenie na postanowienie prokuratury do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim. – Sprawa jest bardzo dziwna, gdyż pomimo że nazwisko Gierszewskiego pada wielokrotnie w uzasadnieniu i wskazuje się, że były prowadzone wobec niego działania operacyjne, nie ma on statusu pokrzywdzonego. Więc walka będzie również o to – mówi Dominika Bychawska-Siniarska z HFPC.

Śledztwo dotyczyło przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Pobierali oni billingi w ramach rozpoznania operacyjnego pod kryptonimem “Leszcz” (sprawa dotyczyła afery taśmowej). W ramach śledztwa sprawdzono billingi Gierszewskiego.

Wśród poszkodowanych znaleźli się m.in. Roman Giertych, Piotr Witwicki, Tomasz Machała, Dominika Długosz-Gierszewska i Jacek Nizinkiewicz. “Celem prób opracowania schematu powiązań głównego figuranta, uzyskano nie tylko wykazy połączeń dotyczących jego osoby bezpośrednio, ale także wykazy połączeń osób, które się z nim kontaktowały” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia prokuratury o umorzeniu śledztwa.

W toku śledztwa policji uzyskano billingi 37 osób, prawie wszystkie łączyły się z Gierszewskim. “Dane te najprawdopodobniej zniszczono, aczkolwiek lakoniczna treść protokołów zniszczeń, nie zawiera adnotacji, wskazujących wprost na fakt, że zniszczono właśnie te dane” – stwierdziła prokuratura. Jak podkreśliła, nie dopatrzyła się w działaniach funkcjonariuszy znamion czynu zabronionego.

Pomocy prawnej pro bono dziennikarzom udzieliła kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Sprawa prowadzona jest w ramach wsparcia Media Legal Defence Initiative.

Źródło: press.pl

Poprzedni artykułWielki polski koncern energertyczy upadnie? PiS doprowadził do sytuacji dramatycznej
Następny artykułMiał być Fundusz Medyczny. Była kiełbasa wyborcza