Wiadomości TVPiS prowadziły agitację wyborczą na rzecz Dudy

Tylko kłamstwa całą dobę

Reklamy

„Kłamstwa, przeinaczenia i opuszczenia, manipulacje językowe i wizualne, język nienawiści, szczucie na mniejszości” – to tylko niektóre elementy propagandy „Wiadomości” TVP i TVP Info, które wyliczyło Towarzystwo Dziennikarskie. Według stowarzyszenia, telewizja publiczna prowadziła agitację wyborczą na rzecz Andrzeja Dudy.

„Kampania wyborcza w mediach rządowych pozwala mówić o fałszerstwie całych wyborów. Zamiast pluralizmu, bezstronności i wyważenia mieliśmy w tych mediach apoteozę jednego kandydata i zohydzanie jego głównego konkurenta przez cały czas kampanii, a nawet podczas ciszy wyborczej” – poinformowało opublikowanym oświadczeniu Towarzystwo Dziennikarskie.

Monitoring Towarzystwa Dziennikarskiego skupił się na głównych wydaniach „Wiadomości” TVP, Faktów TVN i „Wydarzeń” Polsatu od 29 czerwca do 10 lipca, czyli między pierwszą, a drugą turą wyborów prezydenckich. Monitoring wykazał, że „Wiadomości” TVP nie spełniły wymogów ustawy o radiofonii i telewizji. Nakazują one, aby programy telewizji publicznej charakteryzowały się „pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”, do czego miało nie dostosować się TVP. Według Towarzystwa Dziennikarskiego, przez telewizję publiczną zostały też złamane zasady etyki dziennikarskiej.

„Rafał Trzaskowski na początku swojej kampanii mówił o konieczności radykalnych zmian w „Wiadomościach” i TVP Info. Przypominamy o tym, ponieważ utrzymywanie rozsadników kłamstwa i nienawiści w mediach podających się za publiczne prowadzi do fałszowania kolejnych wyborów” – oceniło Towarzystwo Dziennikarskie. Organizacja zapowiedziała publikację raportu z monitoringu.

Źródło: wp.pl