PiS chce zagrabić kolejny symbol. MON Błaszczaka chce organizować rocznicę bitwy o Westerplatte

Kolejna bitwa o Westerplatte

Reklamy

„Należy unikać wikłania w aktualne spory polityczne symboli świętych dla wszystkich Polaków, takim miejscem i takim symbolem jest Westerplatte” – napisała w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. To reakcja na oświadczenie ministra obrony Mariusza Błaszczak, że obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizuje wojsko.

„Gdańsk to miejsce dialogu, konsensusu, poszukiwania kompromisu i zgody narodowej. Chcemy być godnymi spadkobiercami tych, którzy właśnie w Gdańsku w roku 1980 wspólnie wykuwali założenia dla Porozumień Sierpniowych” – napisała Dulkiewicz.

Trwa proces związany z realizacją specustawy dotyczącej terenu Westerplatte. „Minister Błaszczak przesądza o rozstrzygnięciu, które ma dopiero zapaść i które zostanie rozstrzygnięte przez inny organ” – dodała.

Dulkiewicz przypomniała hasło „Nigdy więcej wojny” znajdujące się na terenie Westerplatte. „Ten wymowny cytat usytuowany na uświęconej polską krwią ziemi nie stracił na swojej aktualności i skłania nas do prowadzenia konstruktywnej i pokojowej debaty” – dodała. Jej zdaniem, to „pogwałcenie reguł demokratycznego państwa prawa”.

Źródło: onet.pl