Jest zawiadomienie do prokuratury przeciwko Glińskiemu. PiS chce zawłaszczyć słynne tablice “Solidarności”

Spór o słynne tablice “Solidarności”

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Zaostrza się spór o tablice z postulatami z sierpnia 1980 roku. Poseł Piotr Adamowicz złożył w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra kultury Piotra Glińskiego.

Tablice sierpniowe zawisły na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej podczas strajków sierpniowych 1980 roku. Od kilku lat są prezentowane na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności. Narodowe Muzeum Morskie, minister Gliński i przewodniczący Duda domagają się, by ECS oddał Tablice. Miałyby one trafić do sali BHP, do Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Dyrektor ECS już wcześniej zapowiadał, że Tablic nie odda.

– Od ponad siedmiu miesięcy ani ministerstwo, ani nadzorowane przez ministra Glińskiego muzeum nie chcą udokumentować praw do Tablic. Nie chcą udokumentować, bo żadnych takich umów nie posiadają – mówi Piotr Adamowicz. Poseł twierdzi, że minister Gliński nie podjął działań nadzorczych “w celu skorygowania błędnej dokumentacji dotyczącej praw własności do Tablic (…)”.

Źródło: onet.pl