23 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSZiobro chce zabierać majątki bez podstawy prawnej. "Ogromne ryzyko dla uczciwych obywateli"

Ziobro chce zabierać majątki bez podstawy prawnej. „Ogromne ryzyko dla uczciwych obywateli”

Absurdalny pomysł Ziobry

Reklamy

Najpierw zajęcie majątku, a dopiero potem badanie sprawy i właściciela tego majątku. Tak niedługo może wyglądać działanie organów ścigania. Na niewiele zdają się tu protesty przedsiębiorców. Minister sprawiedliwości nie zamierza ustępować w sprawie prewencyjnej konfiskaty majątku. Projekt ustawy w tej sprawie po wakacjach ma stanąć na rządzie. Projekt Ziobry budzi spore kontrowersje.

Eksperci ostrzegają, że proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązanie niesie ogromne ryzyko dla uczciwych obywateli. Zaznaczają, że to rolą państwa jest udowodnienie winy, a nie obywatela dowodzenie niewinności. Mamy już przecież w Polsce zalążek prewencyjnej konfiskaty.

Radosław Płonka, ekspert BCC ds. prawa gospodarczego kwituje sprawę krótko: państwo przerzuca rolę policjanta na obywateli i przedsiębiorców. – Ustawodawca na obywatela chce przerzucić ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł. Oznacza to de facto wprowadzenie domniemania winy – wyjaśnia.

Źródło: businessinsider.com.pl

Musisz o tym wiedzieć!