28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSPisowcy chcą położyć łapę na funduszach europejskich. W tym celu zmienią podział...

Pisowcy chcą położyć łapę na funduszach europejskich. W tym celu zmienią podział administracyjny kraju?

Kasa od Unii pisowcom nie śmierdzi

Reklamy

Ostrzegaliśmy o tym od kilku miesięcy. Likwidacja powiatów i powrót do województw rządzonych przez rządowych komisarzy oraz przejęcie przez administrację rządową funduszy europejskich pozostających obecnie w zarządzie samorządowych regionów. To właśnie oznacza powrót do 49 województw.

Krążący ostatnio w mediach pomysł powrotu do 49 województw przypomina historię niesławnej reformy edukacji z 2016 roku. Władza zaprasza na sentymentalną podróż w przeszłość, ale nie potrafi wyjaśnić jej sensu.

Zapowiedzi majstrowania przy podziale administracyjnym państwa słychać od dawna. Po wyborach prezydenckich, od kiedy PiS może wszystko, do opinii publicznej zaczyna przedostawać się coraz więcej informacji na temat rozważanych scenariuszy.

Poza odgrzewanym po raz wtóry kotletem pod nazwą „wyrwanie Warszawy z pozostałej części Mazowsza”, pojawiają się też jeszcze bardziej mgliste zapowiedzi całościowej reformy podziału administracyjnego, w tym struktury samorządu terytorialnego.

Wracając do małych województw w pakiecie dostajemy na pewno likwidację powiatów. Dodatkowo zlikwidowany zostanie samorząd terytorialny na szczeblu wojewódzkim. Oznacza to powrót do województw rządzonych przez rządowych komisarzy (wojewodów). Administracja rządowa przejmie zaś fundusze europejskie pozostające obecnie w zarządzie samorządowych regionów.

Źródło: oko.press

Musisz o tym wiedzieć!