“Poniżające i nieludzkie traktowanie”. Raport RPO po policyjnych zatrzymaniach w Warszawie

Foto: Twitter Bartłomiej Bublewicz

Pisowscy funkcjonariusze przekraczają uprawnienia

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

“Sposób traktowania osób zatrzymanych przez policję po aresztowaniu Margot stanowił poniżające traktowanie” – wynika z opublikowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich końcowego raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. KMPT wydał 25 zaleceń w tej sprawie skierowanych do ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra zdrowia i komendanta stołecznego policji.

Do aresztowania aktywistki LGBT Margot doszło na początku sierpnia. W związku z tą decyzją przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją. Zatrzymano łącznie 48 osób. Wszyscy usłyszeli zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku.

O nieprawidłowościach w tym zakresie działający w Biurze RPO Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) informował od razu po tym zdarzeniu. W środę na stronie RPO opublikowano pełny, 38-stronicowy raport na ten temat. Na podstawie przeprowadzonych czynności KMPT wydał 25 zaleceń.

Raport powstał w wyniku wizytacji “ad hoc” policyjnych miejsc zatrzymań podległych Komendzie Stołecznej Policji. 8 sierpnia przedstawiciele KMPT przeprowadzili je w sześciu Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych (PdOZ) w Warszawie i Piasecznie, rozmawiali także z 33 spośród 48 osób zatrzymanych.

Jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich, w kilku przypadkach o możliwości skorzystania z pomocy prawnej zatrzymani dowiadywali się już po podpisaniu protokołu zatrzymania i złożeniu wyjaśnień. Części z nich uniemożliwiono sprawdzenie listy kontaktów w telefonie i przekazanie numeru do osoby bliskiej. Ponadto nie wszystkie osoby zostały zbadane przez lekarza, nawet jeśli taka konieczność wynikała z obowiązujących przepisów, a trzy osoby, z którymi przedstawiciele KMPT przeprowadzili rozmowy, miały na ciele widoczne obrażenia, jednak nie poddano ich badaniu.

Źródło: tvn24.pl