27 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSŚwięte krowy z PiSu. Prokuratura omija temat finansowania kampanii Zalewskiej?

Święte krowy z PiSu. Prokuratura omija temat finansowania kampanii Zalewskiej?

Afera PCK z kampanią Anny Zalewskiej w tle

Reklamy

Wraca sprawa afery PCK i pieniędzy na kampanię Anny Zalewskiej. Prokuratura miała omijać kwestię finansowana, która teraz budzi spore kontrowersje. Chodzi o m.in. o byłego posła oraz szefa wrocławskich struktur PiS Piotra B. i radnych samorządów różnych szczebli: Jerzego S., Rafała H. oraz Jerzego G. – byłego współpracownika Anny Zalewskiej, wcześniej szefowej MEN, a teraz europosłanki PiS.

Zostali oni oskarżeni za wyprowadzanie z PCK niemal 3 mln złotych. Te środki przynajmniej raz miały zasilić m.in. fundusz wyborczy Anny Zalewskiej, co potwierdzają dokumenty w Państwowej Komisji Wyborczej.

Oprócz nich akt oskarżenia, przygotowany przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, objął sześć innych osób. Wśród nich znalazł się Bartłomiej Ł.T. Mężczyzna utrzymuje, że polecenie w sprawie finansowania kampanii wydał Jerzy G. Był on ówczesnym dyrektorem PCK, radnym PiS w sejmiku województwa oraz współpracownikiem Zalewskiej.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że oskarżeni podczas zeznań mieli wielokrotnie wspominać śledczym o przekazywaniu pieniędzy z PCK na rzecz kampanii Anny Zalewskiej. Jako przykład podano fragment zeznań Bartłomieja Ł.T. z 2017 roku.

Ten wątek śledztwa zwrócił uwagę prokurator Anny Kaniak, delegowanej do Prokuratury Okręgowej z Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. ” Po niedługim czasie – jak słyszymy nieoficjalnie, z powodu wywieranych na nią nacisków – poprosiła jednak o odsunięcie jej od postępowania i – co zupełnie niecodzienne – cofnięcie delegacji”.

Nowym referentem sprawy została prokurator Katarzyna Zagwojska. Podczas przesłuchania Bartłomieja Ł.T. oraz Jerzego G. miała nie poruszyć tego tematu.

Tymczasem wspomniany wcześniej Łukasz Apołenis nie został ostatecznie wezwany do sądu. Obecnie jest szefem PiS w powiecie świdnickim. Zarzuty ws. finansowania kampanii odrzuca sama Anna Zalewska, która obecnie sprawuje mandat w Parlamencie Europejskim.

Źródło: wp.pl, Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!