28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKatastrofa finansów państwa. Jest źle a będzie jeszcze gorzej

Katastrofa finansów państwa. Jest źle a będzie jeszcze gorzej

Kryzys finansów publicznych wynika z dwóch zasadniczych przyczyn. Przede wszystkim rząd PiS przejadł wszelkie istniejące rezerwy, rozdając je w programach typu „500 +”, by utrzymać władzę. Osłabiono w ten sposób polską gospodarkę, w którą z całą siłą uderzyła epidemia koronawirusa.

Najważniejszym problemem jest oficjalny deficyt państwa, wyceniony na ponad 82 mld złotych. Problem jednak w tym, że jak zauważa portal Inn:Poland „większość działań antykryzysowych realizowanych jest poza budżetem państwa i trudno oszacować, ile miliardów wypływa tą drogą”.

Reklamy

Kolejnym powodem do zmartwienia jest luka VAT, która wbrew zapewnieniom Morawieckiego zaczyna gwałtownie rosnąć. Dalej jest niewypłacalny ZUS, by pokryć wydatki państwowego ubezpieczyciela konieczne będzie zaciąganie nowych pożyczek.

– Mówiąc krótko, wielkie pieniądze poszły na obietnice, czy też tzw. łapówki wyborcze. Wszystko się jakoś spinało, gdy była dobra koniunktura. Gdy zaczął się kryzys, pieniędzy zaczęło dramatycznie brakować. I nie bardzo wiadomo, skąd je teraz brać – podsumowuje problem finansów publicznych portal Inn:Poland.

Źródło: Inn:Poland

Musisz o tym wiedzieć!