Pandemia obnażyła katastrofalną sytuację w ZUS

Reklamy

To, że jest problem ze spięciem budżetu ZUS-u wiedziano już od dawna. Jednak dopiero pandemia pokazała, z jak poważnym problemem mamy do czynienia.

Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR opublikował właśnie raport pt. Demografia i recesja uderzają w ZUS. Opisał w nim problemy systemu emerytalnego, dotychczas maskowane przez dobrą koniunkturę. Wskazał, że wraz z pandemią obniżyły się dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a wydatki na emerytury pozostały bez zmian.

W ciągu ostatnich 5 lat zmienił się stosunek pracujących do pobierających emerytury. Tych pierwszych ubyło o 1 mln 400 tys., a emerytów przybyło o 1 mln 300 tys. Tym samym przy zachowaniu obecnej relacji emerytur do płac w czasie koronawirusowej recesji można się spodziewać niemałej finansowej dziury w powszechnym systemie emerytalnym.

Przed rządem stoi wybór, którą metodę zaradzenia sytuacji wybrać. Ekspert z FOR wskazuje trzy możliwości. Pierwszą z nich jest podniesienie wieku emerytalnego, by zwiększyć liczbę osób w wieku produkcyjnym w stosunku do liczby emerytów.

Źródło: innpoland.pl

Poprzedni artykułRozpad systemu edukacji trwa. Masowo odchodzą nauczyciele
Następny artykułWszystko drożeje. To prawdziwy dramat dla milionów Polaków