18 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSProkurator od Ziobry chciał wyłączenia sędziego, bo... przeczytał Wikipedię

Prokurator od Ziobry chciał wyłączenia sędziego, bo… przeczytał Wikipedię

Sąd Najwyższy bada sprawę dezubekizacji

Reklamy

Na nieco ponad godzinę przed rozpoczęciem rozprawy w Sądzie Najwyższym przedstawiciel prokuratury nagle zażądał wyłączenia ze składu jego przewodniczącego, sędziego Józefa Iwulskiego. Powód? Bo w latach 70-tych odbywał służbę wojskową w Wojskowej Służbie Wewnętrznej, więc może nie być bezstronny. W oficjalnym wniosku prokurator napisał, że dowiedział się o tym… z Wikipedii. Tymczasem PRL-owską przeszłość Iwulskiego Onet opisywał już dwa lata temu.

– Informację o służbie sędziego przewodniczącego uzyskałem dopiero w dniu wczorajszym, nie interesowałem się polityką – oświadczył prok. Bartłomiej Szyprowski z Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, delegowany do Prokuratury Krajowej. Tak odpowiedział na pytanie sędziego sprawozdawcy Bohdana Bieńka, który dociekał, dlaczego prokurator czekał aż do dnia rozprawy, by złożyć oba wnioski.

O ich oddalenie wniósł przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich. Wniosek o wyłączenie sędziego Iwulskiego uznał za absurdalnyJak podkreślił służbę w WSW sędzia odbywał już po studiach. Robił to w ramach obowiązkowej czynnej służby wojskowej, podobnie zresztą, jak inni obywatele.

Po oświadczeniu prokuratora Szyprowskiego SN ogłosił przerwę w rozprawie. Po przerwie oddalił oba wnioski przedstawiciela Ziobry.

Źródło: onet.pl

Musisz o tym wiedzieć!