28 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieRząd wprowadzi cenzurę internetu jakiej jeszcze nie było. ACTA to przy tym...

Rząd wprowadzi cenzurę internetu jakiej jeszcze nie było. ACTA to przy tym mały pikuś

Jeden z internautów portalu Wykop.pl ujawnił, że „cenzura Internetu uderza jeszcze mocniej niż dotychczas. Wczoraj wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się niepozorny projekt zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, który wprowadza zaostrzenie cenzury. Już nie tylko strony hazardowe, ale dowolne strony będą mogły być zablokowane pod byle pretekstem.

  • Prezes UOKiK będzie uprawniony do usunięcia DOWOLNEJ domeny na podstawie własnego widzimisię – bez zgody sądu. Będzie to robił decyzją, która będzie mogła mieć rygor natychmiastowej wykonalności. (art. 32b ust. 4 pkt 1)
  • Usunięta domena będzie wpisana do „Rejestru domen usniętych”. Dostawcy internetu będą zobowiązani do uniemożliwienia dostępu do domeny w ciągu 48 godzin poprzez „usunięcie z systemów (…) służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP”. Nazwy tych domen mają przekierowywać na stronę UOKiK.
  • Poza usunięciem domeny Prezes UOKiK będzie też mógł nakazać dowolnemu przedsiębiorcy „usunąć treści, ograniczyć dostęp lub wyłączyć interfejs internetowy” (art. 101b).
  • Podstawą do wydania decyzji jest stwierdzenie przez UOKiK „uprawdopodobnienia”, że przedsiębiorca stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, która powoduje „zagrożenia” dla interesów konsumentów.
  • Wszysytko to bez sądu. Ewentualnie można się poskarżyć do sądu po fakcie i czekać kilka miesięcy na rozstrzygnięcie (w I instancji)”

Tyle internauta. Tymczasem to już czwarta próba wprowadzenia cenzury sieci przez PiS. Rząd Morawieckiego próbował m.in. blokować aplikacje mobilne w tym Ubera.

Reklamy

źródło: Wykop.pl

 

Musisz o tym wiedzieć!