Najpierw dotacja od państwa, później podatek od przychodu

Reklamy

Firmy, które dostały dofinansowanie do cen energii, muszą teraz zapłacić 19 proc. CIT. Skarbówka po licznych wahaniach uznała, że firmy korzystające z tego typu pomocy jednak mają przychód. A to oznacza, że powinny zapłacić podatek dochodowy.

Takie stanowisko wynika z najnowszej interpretacji fiskusa (nr 0114-KDIP2-2.4010. 196.2020.1.AS) wydanej w sprawie spółki z branży piekarniczej. Spółka złożyła wniosek o dopłatę. Został rozpatrzony pozytywnie. Otrzymała wypłatę zakwalifikowaną jako pomoc de minimis.

Najnowsze stanowisko fiskusa to niemiła niespodzianka dla przedsiębiorców, którzy otrzymali dopłaty do szybko rosnących cen prądu. Skarbówka zmieniła zdanie i żąda od nich zapłaty podatku. Argumentuje, że nigdzie w przepisach nie ma zwolnienia. W efekcie firmy, które skorzystały ze wsparcia, zwrócą 19 proc. w formie daniny. Z takim podejściem nie zgadzają się eksperci i podkreślają, że oznacza ono problemy dla firm.

Źródło: nczas.com, Rzeczpospolita

Poprzedni artykułPotężna wpadka warszawskiej młodzieżówki PiS? Na swojej stronie zamieścili przekazy dnia przeciw Trzaskowskiemu
Następny artykułDuda nie takiego przywitania oczekiwał. Został wygwizdany podczas inauguracji roku akademickiego na UW