Sytuacja Polski w związku z wydarzeniami na Białorusi powinna skłonić polityków rządzących naszym krajem do pilnego zajęcia się sprawą zapewnienia milionom Polek i Polaków bezpieczeństwa. Zagrożenie jest bowiem większe niż kiedykolwiek – ostrzega Zdzisław Czarnecki, prezes Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wezwanie do kraju ambasadora Białorusi w Polsce oraz nakaz redukcji personelu polskiej ambasady w Mińsku jest poważnym nieprzyjaznym krokiem ze strony sąsiadującego państwa. Jest to zagrożenie dla naszego kraju. W tej sytuacji dla służb działających w sferze bezpieczeństwa państwa, powinno się wprowadzić stan podwyższonej gotowości. Nie można bowiem wykluczyć, że Polska będzie przedmiotem osłabiających nas wzmożonych działań wywiadowczych oraz prowokacji ze strony państw zainteresowanych destabilizacją sytuacji oraz wzmocnieniem poczucia zagrożenia i niepokoju – komentuje Z. Czarnecki.

Reklamy

W takiej sytuacji szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa krajowi oraz odpowiednich warunków dla stabilnej pracy wywiadu i kontrwywiadu, a także wykorzystanie wszelkich dostępnych środków dla pozyskania wiedzy mogącej pomóc w realizacji tych celów. Tymczasem sytuacja służb jest bardzo trudna. Atmosfera jest zła. Oficerowie po wprowadzeniu tak zwanej ustawy represyjnej, która pozbawiła dziesiątki tysięcy byłych funkcjonariuszy prawa do godnej emerytury, obawiają się podobnego losu w przyszłości dla siebie. Także ujawnianie przez polskie władze nazwisk oficerów pracujących przy tajnych operacjach, w tym z sojusznikami amerykańskimi znacząco pogorszyło nastroje w służbach, a więc obniżyło ich skuteczność – uważa Zdzisław Czarnecki.

Z sygnałów, które docierają do FSSM RP wynika, że sytuacja naszego państwa jest dzisiaj bardzo trudna. W takich chwilach, w kraju dodatkowo dotkniętym epidemią COVID-19 i radykalnym osłabieniem systemu opieki społecznej, zwłaszcza w obszarze onkologii, szczególne ważne jest położenie nacisku na zapewnienie maksymalnej sprawności wszystkich organów i służb państwa, które mają zapewniać porządek publiczny. Powinno to być priorytetem. Inaczej Polska jako państwo pozostanie ślepa i głucha na zagrożenia, jakie niesie sytuacja międzynarodowa i stanie się podatna na zaburzenia ładu społecznego.

źródło: FSSM RP

Poprzedni artykułKoryto Plus jednak zostaje. Byli ministrowie nie zostaną na lodzie
Następny artykułStruzik ostro o pomysłach PiS: Mazowsze bez stolicy stanie się regionem biedy