21 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieAdam Bodnar tłumaczy: "musimy wrócić do dyskusji nt. stanu nadzwyczajnego podczas pandemii...

Adam Bodnar tłumaczy: „musimy wrócić do dyskusji nt. stanu nadzwyczajnego podczas pandemii koronawirusa”

Coraz więcej zachorowań

Reklamy

– Jesteśmy na szczególnym etapie ze względu na niską jakość regulacji. Musimy na poważnie wrócić do dyskusji na temat wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznik zwrócił uwagę na konferencję pn. „Zero tolerancji”, podczas której Komendant Główny Policji mówił o obostrzeniach dotyczących zgromadzeń. Zdaniem RPO niska jakość wprowadzonych regulacji powoduje wiele wątpliwości. Dlatego należy wrócić do rozmów ws. wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Jednym z przykładów wadliwych przepisów jest według Bodnara nakaz noszenia maseczek. Wynika on nie z ustawy, a z rozporządzeń. W ustawie jest jedynie mowa o osobach, u których podejrzewa się chorobę.

– To, co się dzieje na poziomie rozporządzeń, to trochę pójście za szeroko w stosunku do tzw. delegacji ustawowej – wyjaśnił RPO. Jednocześnie rzecznik podkreślił, że przepisy nakazujące noszenie maseczek są prawnie zasadne. Wymagają jedynie doprecyzowania, na co zwracał uwagę premierowi Morawieckiemu.

Źródło: rp.pl

Musisz o tym wiedzieć!