Już 9 sierpnia lekarz Jakub Kosikowski przewidział przebieg epidemii w Polsce. Tymczasem rząd PiS najpierw bawił się w wybory prezydenckie a potem pojechał na długie wakacje. Tymczasem dzisiaj bijemy rekordy zachorowań a umiera coraz więcej ludzi.

„Symulacja sezonu grypowo-przeziębieniowego 2020/21: W poprzednim roku bez covid lekarze zgłosili 3.9 mln podejrzeń i zachorowań na grypę. Nie licząc tych co nie poszli do lekarza. Większość lekarze POZ Wiecie jak odróżnić na oko grypę/przeziębienie od covid19? Ja też nie. Cała nadzieja, że POZ nagle będą mogły zlecić test PCR na SARS COV 2, mieć: dość środków ochrony indywidualnej, miejsce by pobierać wymazy i testy na grypę oraz możliwość dezynfekcji (teraz odpowiednio; nie mogą, nie mają, nie mają, nie mają) bo inaczej czeka nas…

Reklamy

Pracodawcy odmiennie do roku ubiegłego nie oczekują od pracowników miesiąca siedzenia z 39 gorączki/kalszem by zarazić całe piętro w korpo, więc lekarze POZ mając związane jak pisałem pkt wyżej ręce mogą im zaoferować telewizytę, albo sanepid/zrm/zakaźny/sor.

Telewizyta – o ile sie uda dodzwonić, bo jak wiecie, działa to różnie. Mój POZ ma całe callcenter dlatego wszystko działa, kogo trzeba zaprasza sie na żywo. Ale nie wszędzie. Więc zanim dostaniecie leki i zwolnienie czeka was zabawa w „traf w otwartą linię w audiotele”

Sanepid Dostajecie nr do powiatowego sanepidu, obecnie najważniejszej instytucji w PL. Zależnie gdzie mieszkacie wylosujecie fajny ogarnięty sanepid, albo taki rodem z PRL.

PSSE stały się głównym dowodzącym walki z epidemią. Będąc do tego zupełnie nieprzygotowanym. Organizacja od odbioru i nadzoru gabinetów czy knajp, książeczek i sprawdzania mydła w szkole stała się generałem na polu bitwy. Ona decyduje o kwarantannach i wyłapywaniu ognisk. Nie obrażając pracowników stacji i samej organizacji, nie oszukujmy sie, nie jest to obecnie najatrakcyjniejsze miejsce pracy. Duża odpowiedzialność, praca 24/7, marne pensje, braki kadrowe. Oni jadą na oparach. Sam szukałem ochotników do pomocy im na początku zachorowań.

No więc jesli jakimś cudem wytrzymają a wy sie dodzwonicie, pracownik sanepidu albo wrzuci wasz dom w kwarantannę do czasu wymazu, albo skieruje do zakaźników. Prześledzimy 1 Za dzień lub tydzień przyjedzie do was wymazobus. Są przeciążone zleceniami, może to potrwać. Nie ich wina. Niestety nadal po 5 miesiącach słucham od pacjentów, że nie umieją oni pobierać prawidłowo wymazu na PCR, pobierając np z samego gardła. Co oznacza, że przelatują nam przypadki fałszywie ujemne i sieją. Czemu tak pobierają? Nie znam odpowiedzi.

A i oczywiście jak traficie na PRL PSSE to na czas kwarantanny wracacie do punktu dodzwoń sie do POZ po zwolnienie Ewentualnie jak macie auto to wyślą was do punktu moblinego na wymaz. Czy wszystkie pobierają wymaz dobrze? Sam widziałem w TV, że nie. Nie wiem dlaczego.

Jeśli macie objawy to test powinien być przeprowadzony w miare szybko, zależnie od rodzaju objawów i skuteczności leczenia jesli jakieś dostaliście (np antybiotyk) Jesli was wpakowano w kwarantanne z kontaktu, test bedzie w 12 dobie od ostatniego widzenia z chorym.

ZRM – dzwonicie, że wam duszno, stracony węch itd. Zespół ZRM jedzie do was ubrany w ochrony i jesli faktycznie stan wymaga to zawiezie was na SOR jednoimiennego/zakaźny. Jak nie, patrz pkt Sanepid i POZ. Zanim po was odkazi karetkę to z 30 min. Więc bedzie trudniej o zrm.

Oddział zakaźny – w PL jest ich 85. Lekarzy specjalistów tej dziedziny 1120. Jeśli te 3.9 mln podejrzanych chorych ruszy na zakaźne z podejrzeniami to policzcie sobie ile pracy (prócz opieki nad faktycznymi ciężkimi covid) będą mieć. I jaka to będzie apokalipsa.

A jak już sie okaże, że trzeba was położyć i zbadać, to większość tych oddziałów jest poza szpitalem jednoimiennym. Pacjenci tych oddziałów mają utrudniony dostep do USG, TK, bloku operacyjnego itd bo oddziały zakaźne uwaga – nie były gotowe na epidemie.

Dlaczego boimy sie tej jesieni? Bo prócz kilku tysiecy przypadków dziennie i setek zgonów z powodu fali epidemii na którą sie zanosi, bardzo się boimy chaosu, przez ktory ktoś nie doczeka pomocy. A obwinią nas Na razie nie widzimy ani przygotowań, ani spójnego planu” – napisał lekarz.

 

 

Poprzedni artykułProtesty rolników trwają w całej Polsce. Lider AGROunii skuty przez policjantów
Następny artykułPiS przegrywa walkę z pandemią! Tracą na tym wszyscy Polacy