Jaki znowu kłamie, tym razem na Fecebook’u. “Połowa tego postu to kłamstwa, a druga połowa to manipulacje”

Komentarz europosła do wyroku Trybunału Przyłębskiej

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

Komentując wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej dotyczący aborcji, europoseł Patryk Jaki stwierdził, że “99 procent aborcji to dzieci z podejrzeniem zespołu Downa”. Rzeczywiście, w 2019 roku była to najczęstsza przyczyna legalnego przerwania ciąży – ale odsetek takich przypadków wśród wszystkich był dużo mniejszy.

Tuż po ogłoszeniu wyroku były poseł PiS i wiceminister sprawiedliwości, a obecnie europarlamentarzysta Jaki we wpisie na Facebooku przedstawił pięć argumentów mających uzasadnić wyrok TK.

Pierwszy punkt jego “Piątki dla dzieci” brzmiał: “99 % aborcji to dzieci z ‘podejrzeniem’ ZD” (zespołu Downa). W kolejnych punktach napisał, że: “Osoby z ZD żyją, pracują (często samodzielnie) na całym świecie i są szczęśliwe”; “Niepełnosprawność może spotkać każdego, w każdej chwili i nigdy nie jest to powód do ‘eliminacji'”; “Eliminujemy też dzieci zdrowe, bo rzadko jest 100% pewności. A Polaków jest coraz mniej i taki trend demograficzny może zagrażać polskiej państwowości”; “Dzieci zarówno zdrowe jak i niepełnosprawne oprócz obowiązków dają też wiele radości i budują siłę rodziny. A przez to siłę Polski”.

W komentarzach pod tym postem internauci zwracali jednak uwagę, że dostępne statystyki zaprzeczają tezie o tak ogromnym odsetku aborcji z powodu podejrzenia zespołu Downa. “Posługując się liczbami, należy sięgać do rzetelnych źródeł, a nie szerzyć nieprawdziwe dane!”; “Połowa tego postu to kłamstwa, a druga połowa to manipulacje”; “Proszę o źródło danych. Skąd te 99? Oczywiście pan kłamie” – pisali.

Źródło: tvn24.pl, Facebook