Forum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje zakaz handlu w niedzielę. Zakaz ten godzi w wolność gospodarczą oraz jest szkodliwy konsumentów, przedsiębiorców i pracowników. Co więcej, obecne w obowiązującej ustawie nieprecyzyjnie sformułowane przepisy i dziesiątki wyjątków sprawiły, że uznaliśmy ją za legislacyjny bubel roku.
Mimo szkodliwości zakazu rząd nie planuje go zawiesić ani znieść. Z kolei Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił absurdalną argumentację, że zawieszenie albo zniesienie zakazu handlu uderzyłoby w bardziej dotknięte przez pandemię branże jak „turystyka, gastronomia, usługi, kina i teatry”.

Szkodliwy w normalnych czasach zakaz handlu w niedziele jest tym bardziej szkodliwy w okresie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu. Zawieszenie zakazu handlu na czas pandemii poprawiłoby sytuację ekonomiczną branży handlowej, pomogłoby zapewnić miejsca pracy pracownikom sektora handlu, a także usprawniłoby dystansowanie społeczne. Docelowo jednak należy znieść zakaz na stałe.

Reklamy

Obciążenia biurokratyczne, ograniczające konkurencję regulacje, nieelastyczne prawo pracy, skomplikowane i skutkujące czasochłonnością rozliczeń z urzędem skarbowym przepisy podatkowe to problemy od lat wskazywane przez przedsiębiorców jako największe bariery działalności gospodarczej. Pandemia COVID-19 skłoniła rząd do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń często negatywnie wpływających na działalność gospodarczą. Czas to zmienić!

źródło: FOR

Poprzedni artykułTrzaskowski zakazuje organizacji Marszu Niepodległości
Następny artykułPoseł PiS mówi jak jest: jeśli zabraknie respiratorów, trzeba będzie wybierać chorych