Dudy problemy ze znajomością prawa

Reklamy

Andrzej Duda nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach, bo jest „w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów”. Według amerykańskiego prawa Kolegium Elektorów ani nie nominuje, ani nie ogłasza wyniku wyborów prezydenckich. Zwycięzcę najpierw ogłaszają media, a ostatecznie przewodniczący Senatu.

Jeśli Duda chciałby ostatecznego potwierdzenia wyniku wyborów prezydenckich w USA, musiałby z gratulacjami poczekać do 6 stycznia 2021 roku. Tymczasem z gratulacjami dla Bidena nie czekali m.in. kanclerz Niemiec, prezydent Francji, premier Wielkiej Brytanii oraz premier Izraela.

Zrobili to zaraz po tym, jak w sobotę stacja CNN, a potem kolejne duże media – m.in. NBC, Associated Press, Fox News – przekazały, że według ich przewidywań Biden wygrał wybory prezydenckie w Pensylwanii. 20 głosów elektorskich z tego stanu zapewniło demokracie 273 mandaty w Kolegium Elektorów, w związku z czym przekroczył wymagane do zwycięstwa 270 głosów.

Andrzej Duda napisał natomiast 7 listopada na Twitterze: „Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom i wysoką jakość polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego dla jeszcze silniejszego sojuszu”.

Internauci dość szybko zwrócili uwagę, że cztery lata temu, kiedy to także media w USA ogłosiły zwycięstwo Donalda Trumpa, Andrzej Duda nie czekał z gratulacjami do „nominacji Kolegium Elektorskiego”.

Źródło: tvn24.pl, Twitter

Poprzedni artykułKolejny przekręt w walce z COVIDem? Stadion Narodowy dostaje cztery razy więcej pieniędzy niż zwykły szpital
Następny artykułPiS przegrał młodych. Tik Tok pełen antypisowskich filmów