Jeśli ktoś sobie wyobraża, że PiS będzie próbował wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej w ferworze długotrwałych, gorących sporów i referendum to się głęboko myli. Przez działania Prawa i Sprawiedliwości nasz kraj może znaleźć się o wiele szybciej poza strukturami jednoczącego się kontynentu.

Władze Unii Europejskiej chcą powiązać wypłaty funduszy europejskich z przestrzeganiem przez władze krajów członkowskich praworządności i niezawisłości sądownictwa. A z tym, jak wiemy, partia Kaczyńskiego ma ogromne trudności. Dlatego możliwy jest scenariusz, że w bliskiej przyszłości zawieszone zostaną wypłaty dla Polski.

Reklamy

Europoseł PiS, Kosma Złotowski zasugerował, że jeśli do tego dojdzie, to Polska powinna zawiesić wpłacanie do unijnego budżetu składek członkowskich.

– Musimy to jasno postawić, że jeżeli ten mechanizm zostanie wprowadzony, a później czysto uznaniowo będzie sprawdzana praworządność w poszczególnych krajach, to nie będziemy płacić składek do wspólnego budżetu, bo nie będzie to dla nas miało żadnego sensu – skwitował Złotowski.

I tak w prosty sposób Polska znalazłaby się de facto poza strukturami UE. Możliwe? Nawet bardzo!

Poprzedni artykułNa złodzieju czapka gore? Ziobro sprzeciwia się powiązaniu unijnych subwencji z zasadą praworządności
Następny artykułPiS kpi z Polaków. Jego politycy twierdzą, że „fenomanalnie” radzą sobie z kryzysem wywołanym przez epidemię