Sąd w Poznaniu podjął decyzję w sprawie Mecenasa Romana Giertycha

Reklamy

„Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec mnie przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu” – napisał Roman Giertych na Twitterze.

Prokuratura chciała również od adwokata poręczenia majątkowego w wysokości 5 mln zł, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego też z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Już w 2011 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmowała, że przepisy pozwalające prokuraturze samodzielnie zakazywać wykonywania przez adwokatów zawodu mogą być niezgodne z konstytucją. I dlatego powinien o tym decydować sąd (dziś tylko rozpatruje zażalenia na decyzje prokuratury, co trwa długo).

„W wykonywanie zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, dziennikarza, notariusza może być wpisany konflikt z organami ścigania. W efekcie istnieje potencjalne zagrożenie wykorzystania tego środka zapobiegawczego, jako elementu sankcji wobec tych osób poprzez uniemożliwienie im wykonywania zawodu” – pisała HFPC do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Źródło: onet.pl

Poprzedni artykułZakaz zgromadzeń tylko dla szaraczków? Córka Dudy urządziła huczne przyjęcie urodzinowe mimo pandemii
Następny artykułZiobrze nie udało się przykryć afery taśmowej. Czy powstanie Komisja Śledcza?