Adam Struzik znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony poddany jest presji politycznej ze strony PiS, które chce zniszczyć jego województwo, z drugiej zaś ma potężne zobowiązania wobec swojego regionu a na głowie setki bardzo ważnych samorządowych projektów. Nie wszystkie idą tak jak powinny a PiS węszy wokół Struzika szukając powodów do usunięcia niewygodnego marszałka. Polityczna śmierć Struzika byłaby dla Kaczyńskiego wielkim ułatwieniem przejęcia Mazowsza.

A czemu PiS-owi tak bardzo zależy na tym województwie? Adam Struzik ma tutaj bardzo mocną pozycję, zarządza sprawie gigantycznym budżetem i wiele samorządów docenia to, że nie patrzy na barwy partyjne ale stara się w miarę sprawiedliwie dzielić pieniądze, które przychodzą z Unii Europejskiej. Mazowsze wydało bardzo dużo pieniędzy na wzmocnienie służby zdrowia, edukacji, są programy – już dzisiaj działające ale i planowane – dotyczące wzmocnienia gospodarki. Jest czym zarządzać. Miliardy złotych bardzo by się przydały pisowskim działaczom a na drodze stoi im właśnie Struzik.

Reklamy

Marszałek jest w trudnej sytuacji bo podział województwa leży w politycznym interesie PiS. Zrobienie drugiego województwa z siedzibą w Radomiu jeszcze przed potencjalnymi majowymi wyborami w 2021 r. (takie plotki chodzą po Sejmie) byłoby dużym wsparciem dla partii Kaczyńskiego. Struzik miał od PiS dostać nieoficjalnie propozycję łagodnego podziału, ale ile w tym prawdy wie zapewne tylko on sam.

Jedno jest pewne. Sasin i spółka nie odpuszczą Mazowsza. Jest zbyt łakomym kąskiem. Polowanie na marszałka i radnych wojewódzkich trwa.

Poprzedni artykułPotrójna porażka Morawieckiego w Brukseli. Klęska podwładnego Kaczyńskiego to sukces Polaków
Następny artykułKabaret w kieleckim szpitalu tymczasowym. Po prezentacji dla mediów łóżka i sprzęt medyczny wyniesiono