Żona Radka Sikorskiego i świetna pisarka oraz publicystka Anne Applebaum nie pozostawia nam złudzeń co do intencji rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości.

W rozmowie z Jackiem Żakowskim opublikowanej na łamach „Polityki” Applebaum mówi o groźnym połączeniu „katolicyzmu, nacjonalizmu i socjalizmu” oraz „dewastowaniu relacji z Unią” – jakie serwują nam rządzący. Jej zdaniem także, zniszczenie demokracji w Polsce nie jest tylko celem rządzących, ale i wszystkich ludzki skupionych wokół władzy.

Reklamy

– Widzę intelektualistów, dziennikarzy, ludzie tworzących elitę intelektualną tego kraju, którzy w swoim interesie wybrali inną drogę dla Polski. Zgromadzili się wokół Kaczyńskiego i zdecydowali, że w ich interesie jest zniszczenie polskiej demokracji, zdewastowanie relacji Polski z Unią i poprowadzenie Polski w innym kierunku – mówi Applebaum.

– Zrozumieli, że katolicyzm, nacjonalizm i socjalizm tworzą razem mocny argument dla dużej grupy ludzi. Ale nie wiem, czy większość Polaków chce zniszczyć polską demokrację. Nie wiem, czy większość Polaków chce Polski poza Unią. Może tak się okaże, ale na razie nic na to nie wskazuje – dodaje.

Poprzedni artykułKaczyński boi się coraz bardziej. Nie wystarcza ochrona ani policjanci
Następny artykułSawicki: Ofensywa Kosiniaka-Kamysza trwa. Koalicja Polska ma nowe logo i przekaz