Wkrótce sięgniemy głębiej do kieszeni

Reklamy

Nowe podatki i opłaty – tego możemy spodziewać się w 2021 roku. Część z nich zacznie obowiązywać już od stycznia. Na dodatek stawki części danin, które już obowiązują, pójdą w górę. Poniżej najważniejsze zmiany podatkowe w nadchodzącym roku.

Opłata mocowa

Od stycznia w rachunkach za prąd po raz pierwszy pojawi się opłata mocowa. Gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie, te o zużyciu od 0,5 do 1,2 MWh rocznie – 4,48 zł, przy zużyciu 1,2-2,8 MWh rocznie opłata wyniesie 7,47 zł, a dla gospodarstw o zużyciu ponad 2,8 MWh rocznie – 10,46 zł miesięcznie.

Opłata OZE

Opłata OZE to mechanizm wspierania wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE. W 2021 roku opłata ta wyniesie 2,20 zł/MWh. W ostatnich latach stawka opłaty OZE była zerowa.

Podatek handlowy

Od 1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać wielokrotnie odkładany podatek od sprzedaży detalicznej, zwany również podatkiem handlowym. Według rządu podatek detaliczny ma m.in. wyrównać szanse między dużymi firmami a mniejszymi. Ponadto w handlu panuje duża konkurencja. Zdaniem rządu PiS ewentualne podwyżki cen towarów w sklepach sprawią, iż konsumenci wybiorą nowe miejsca zakupów.

Opłata cukrowa

Od początku 2021 roku zacznie obowiązywać tak zwany podatek cukrowy, czyli opłata od słodzonych napojów. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Opłata od “małpek”

Ta sama ustawa wprowadza także nową opłatę od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek. Opłata będzie pobierana od przedsiębiorców w momencie sprzedaży do sklepu.

Estoński CIT

Od 1 stycznia 2021 roku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, będą mogły wybrać ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Estoński CIT adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorców o obrotach poniżej 100 mln zł.

CIT dla spółek komandytowych

Przyjęta w listopadzie ustawa wprowadza opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Opłata przekształceniowa związana z likwidacją OFE

Rząd planuje powrót do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Pierwotnie miało do niej dojść w połowie 2020 roku. Ostatecznie jednak zdecydowano o “zamrożeniu” reformy. Wcześniej Mateusz Morawiecki zapewniał, że “cały czas jest kwestia związana z OFE na agendzie”. – To nie zniknęło i chcemy zrobić z tym porządek raz na zawsze – wskazywał szef rządu w sierpniu.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Ulga abolicyjna dotyczy polskich podatników, którzy uzyskali przychód za granicą Rzeczypospolitej Polskiej. To dzięki tej uldze osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi, pracujące za granicą, nie musiały “dopłacać” w Polsce podatku od dochodów zagranicznych, jeśli podatki w kraju wykonywania pracy były niższe niż w Polsce.

Od 1 stycznia 2021 roku będzie obowiązywał jednak limit odliczenia ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. W związku z tym “osoby wykonujące pracę za granicą w wielu przypadkach zapłacą od nowego roku wyższy podatek”.

Podatek od nieruchomości

Od stycznia wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Są one określane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Podatek od nieruchomości płacimy, jeśli posiadamy na przykład grunty, mieszkania, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatek od najmu nieruchomości

Drugą, oprócz estońskiego CIT, zmianą, którą można uznać za korzystną dla podatników, jest uporządkowanie kwestii najmu. Od 2021 roku osoby wynajmujące nieruchomości w ramach działalności gospodarczej będą mogły je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wysokość ryczałtu dla większości usług najmu oraz usług związanych z zakwaterowaniem ulegnie ujednoliceniu.

Podatek od psa

Opłata za posiadanie psa została wprowadzona jeszcze w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten płacimy raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy – oznacza to, że kwota do zapłacenia za czworonoga może być inna w różnych częściach kraju.

Opłata za śmieci

Mieszkańcy wielu gmin w Polsce mogą spodziewać się wyższych opłat za wywóz śmieci.

Opłata uzdrowiskowa

Opłatę uzdrowiskową płacą osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska.

Źródło: tvn24.pl

Poprzedni artykułAndrzej Duda zniknął. Może zaczął już sezon narciarski?
Następny artykułPILNE! Oświadczenie Leszka Czarneckiego. Nacjonalizacja Idea Banku stała się faktem.