Cenckiewicz oraz Wojskowe Biuro Historyczne pod lupą służb i prokuratury

Reklamy

Tajne i ściśle tajne dokumenty z archiwów wojskowych były bezprawnie odtajniane przez szefa Wojskowego Biura Historycznego Sławomira Cenckiewicza i jego współpracowników – takie zawiadomienie wpłynęło do Żandarmerii Wojskowej i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Według informacji Onetu złożył je pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych w WBH.

Z zawiadomienia wynika, że szefowie i zatrudnieni w Wojskowym Biurze Historycznym (WBH) historycy odtajniali dokumenty wojskowe, by zawarte w nich informacje można było wykorzystywać m.in. w publikacjach naukowych. Robili to — zdaniem autora doniesienia — bezprawnie, ponieważ obowiązująca ustawa mówi, że odtajnić dokumenty mogą jedynie ich wytwórca, jego następca prawny, specjalnie powołana do tego komisja lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

Latem tego roku szefowie WBH kazali pracownikom likwidowanego archiwum w Nowym Dworze Mazowieckim odtajnić wszystkie dokumenty na miejscu, powołując się na ustawę, która nie obowiązuje już od 10 lat. Do Warszawy trafiły jako jawne. Na polecenie zatrudnionych w WBH osób odtajnianiem dokumentów zajmowali się często wyposażeni w odpowiednie pieczątki magazynierzy.

Źródło: onet.pl

Poprzedni artykułDziś 186 ofiar rządu nieudaczników z PiS. W sumie już 30 241osób zmarło
Następny artykułPiS znowu chce podzielić Mazowsze. Czeka tylko na koniec pandemii