Kolejny “sukces” PiS. Rumuni są już bogatsi do Polaków

Źródło: Newsweek / Tomasz Lis Twitter

Rządy socjalistycznych ciemniaków.

Wystarczyło 5 lat rządów PiS, aby przegoniła Polskę Rumunia.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Z opublikowanych właśnie danych Eurostatu (odpowiedni Głównego Urzędu Statystycznego dla Unii Europejskiej) wynika, że w latach 2015-2019 Rumunia dogoniła Polskę pod względem wydatków na konsumpcję (stanowią one w obu krajach 79 proc. średniej UE).

Dla porównania w 2017 r. wskaźnik ten dla Polski wynosił 77 proc., a dla Rumunii – 70 proc.

W Rumunii żyje się jednak lepiej niż w Polsce, ponieważ są tam znacznie niższe podatki.

Podstawową stawkę VAT 5 lat temu zmniejszono z  24 proc. do 20 proc. Trzy lata później obniżono ją o kolejny punkt podatkowy do 19 proc.

Dla porównania PiS w Polsce w tym czasie podwyższył VAT do 23 proc. i robi to co roku.

Rumunia rozwija się w tempie nawet 7 proc. rocznie.

Niskie podatki sprawiają, że miejscowe elity biznesu wolą nie tylko zacząć robić interesy w kraju, ale także przestają kantować na podatkach. Dlatego od stycznia 2018 r. stawka PIT w Rumuni spadła z 16 proc. do 10 proc. (w Polsce podstawowa wynosi 17 proc.).

Kwota wolna od podatku wzrosła z około 3 tys. zł (taka mniej więcej jaka jest w Polsce), do ok. 24 tys. zł, czyli ośmiokrotnie. Zwolniono także z podatku VAT sprzedaż domów do 100 tys. euro.

W Polsce zaczęły już działać firmy oferujące pomoc w przeniesieniu biznesu do Rumunii.

źródło: Najwyższy Czas