PKN Orlen zapowiedział, że zamierza “podjąć działania prawne” wobec prof. Michała Romanowskiego – prawnika, który skrytykował przejęcie przez Orlen medialnej spółki Polska Press w artykule dla “Rzeczpospolitej”. Tekst, po uwagach Orlenu, został zdjęty ze strony internetowej gazety.

Reklamy

PKN Orlen przejął w ramach Polska Press kontrolę nad 20 dziennikami regionalnymi i ponad 150 tygodnikami. Przejęto także portale internetowe dające dostęp do ponad 17 mln internautów miesięcznie.

Prof. Michał Romanowski uważa, że Orlen powinien był uzyskać zgodę na transakcję od swoich akcjonariuszy. Orlen należy tylko w 27 proc. do państwa, a ponad 50 proc. udziałów spółki znajduje się w giełdowym obrocie.

Teraz Orlen ma zamiar pozwać prof. Romanowskiego za “wprowadzanie czytelników w błąd”.

W swoim artykule pod tytułem “Nabycie Polska Press przez Orlen nieważne z mocy prawa” prof. Romanowski ocenił m.in., że Orlen powinien był uzyskać zgodę na przejęcie Polska Press od swoich akcjonariuszy. Skarb Państwa, choć jest największym akcjonariuszem PKN Orlen (27,52 proc. udziałów), to nie większościowym – 7,34 proc. akcji giganta ma Nationale Nederlanden OFE, a 6,29 proc. Aviva Santander OFE. Pozostałe 58 proc. akcji notowanych jest na giełdzie.

Tym samym prof. Romanowski zasugerował, według Orlenu, że nabycie Polska Press odbyło się z naruszeniem prawa. Firma twierdzi, że artykuł zawierał “nieprawdziwe informacje i nierzetelne oceny, które wprowadzają czytelników w błąd”.

Źródło: businessinsider.com.pl

Poprzedni artykułEmilewicz obiecała 100 milionów maseczek: gdzie one są?
Następny artykuł117 tys. zł od “Faktu” dla Giertycha za spóźnione przeprosiny. Mecenas zapowiedział, że przeznaczy je na cele społeczne