Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie taśmowo anuluje kary sanepidu za chodzenie bez maseczki, naruszenie zasad kwarantanny, czy za naruszenie zakazu przemieszczania się.

Reklamy

Do tego sądu trafiło 100 skarg (15 z nich złożył Rzecznik Praw Obywatelskich) na decyzje mazowieckiego sanepidu, który w 2020 roku nakładał kary za łamanie ograniczeń epidemiologicznych podczas lockdownu w 2020 roku.

Na posiedzeniach 12, 13 i 14 stycznia WSA unieważnił łącznie 18 decyzji sanepidu. Chodziło m.in. o kary po 10 tys. zł za naruszenie zakazu przemieszczania się i karę 5 tys. zł za naruszenie obowiązku zasłaniania twarzy.

Uzasadnienie orzeczeń sądu nie jest jeszcze znane, bo zapadają one na posiedzeniach niejawnych. I sąd motywy kasowania kar poda dopiero w pisemnych uzasadnieniach, które będą gotowe za kilka tygodni.

Wcześniej głośno było o orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, w którym stwierdzono, że wydane rozporządzenie do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są niezgodne z konstytucją.

Źródło: rp.pl, oko.press

Poprzedni artykułDuda bez maseczki. Za takie zachowanie zwykły Polak mógłby zostać zglebowany przez pisowską policję
Następny artykułTusk wraca do polskiej polityki? Schetyna przypadkiem zdradził plany