Ziobro musi przeprosić sędzie Morawiec. Wyrok jest prawomocny

21.09.2020 Krakow Manifestacja solidarnosci z sedzia Beata Morawiec przed Sadem Apelacyjnym N/z sedzia Beata Morawiec fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro musi przeprosić sędzię Beatę Morawiec, byłą prezes krakowskiego sądu okręgowego za naruszenie jej dóbr osobistych – orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dodatkowo, decyzją sądu Ziobro ma wpłacić 12 tysięcy złotych na Fundację Dom Sędziego Seniora. Wyrok jest prawomocny.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Tym samym sąd apelacyjny oddalił apelację obrońców Ziobry i utrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji w tej sprawie. Jeden z sędziów zgłosił zdanie odrębne od części wyroku dotyczącej wpłaty na cel społeczny.

Środowe orzeczenie zapadło w procesie cywilnym, który była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie wytoczyła ministrowi sprawiedliwości – Skarbowi Państwa. Sędzia zarzuciła ministrowi, że ten w komunikacie resortu z 2017 roku informującym o jej odwołaniu ze stanowiska miał podać niezwiązane w żaden sposób z nią informacje o zatrzymaniach w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w krakowskich sądach.

Jak argumentował pełnomocnik sędzi, “samo zestawienie informacji w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości spowodowało, że wszyscy odbiorcy łączą osobę pani sędzi Morawiec ze sprawą korupcji w wymiarze sprawiedliwości, co narusza jej dobre imię i godność sprawowania urzędu”.

Sędzia Roman Dziczek w uzasadnieniu wyroku sądu apelacyjnego wskazał, że w sprawie doszło do swoistej koincydencji, która była zaniedbaniem albo zgodą na to, że informacje w komunikacie resortu mogą zostać odczytane w powiązaniu ze sobą. – W związku z tym krzywda jest znaczna i należy ją skompensować nie tylko w tym samym miejscu przeproszeniem, ale też zarządzeniem stosownej kwoty na wskazany przez powódkę cel społeczny – powiedział w środę sędzia.

Źródło: tvn24.pl