26 września 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieWydarzeniaPiS znowu uderza po kieszeni ciężko pracujących. Tym razem chce wprowadzić haracz...

PiS znowu uderza po kieszeni ciężko pracujących. Tym razem chce wprowadzić haracz od mediów

Rząd chce obciążyć media nowym podatkiem. „To haracz, uderzający w widza, słuchacza, czytelnika i internautę” – argumentują przedstawiciele mediów.

Reklamy

Przedstawiciele mediów protestują przeciwko nowemu obciążeniu w specjalnym liście skierowanym do rządu. „Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media” – czytamy. Rząd pracuje nad tzw. podatkiem od reklam, który wprowadzić ma składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej.

Składki z nowej opłaty miałyby wzmocnić finanse NFZ, a także Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz nowego funduszu, służącego „dofinansowaniu projektów związanych z przemianami w przestrzeni cyfrowej, kulturą i dziedzictwem narodowym” – tłumaczy resort finansów. W praktyce oznaczałoby to, że niemal 300 mln zł rocznie trafiłoby do uzależnionego od rządu funduszu, który dysponowałby pieniędzmi właściwie w dowolny sposób.

W liście do rządu jego sygnatariusze wskazują, że efektem wprowadzenia nowego podatku będzie m.in. „likwidacja części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści”.

Wskazują oni również na nierówne traktowanie. „W sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł” – zauważają autorzy listu.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię COVID-19” – dodają.

Źródło: onet.pl

Musisz o tym wiedzieć!