26 września 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSKto poniesie karę za wadliwą broń dostarczoną dla polskiej armii? Wojsko zwraca...

Kto poniesie karę za wadliwą broń dostarczoną dla polskiej armii? Wojsko zwraca wszystkie karabinki Grot fabryce do poprawki

Po artykułach Onetu, w których opisano liczne wady flagowego polskiego karabinka Grot, wojsko zwraca 43 tys. sztuk tej broni do poprawek w fabryce w Radomiu. Po fali politycznych ataków na Onet fabryka de facto przyznaje, że Groty trzeba poprawiać, aby mogły być właściwie używane w wojsku.

Reklamy

Wciąż nie wiadomo, kto zapłaci za poprawki karabinka Grot i które usterki zostaną usunięte. Zanim fabryka „Łucznik” zapowiedziała poprawki, o lobbying na rzecz obcego przemysłu i szkalowanie polskich przedsiębiorców, oskarżali Onet czołowi politycy władzy: Mariusz Błaszczak, Wojciech Skurkiewicz czy Marek Suski.

„To sukces polskiej obronności, kłaniam się żołnierzom, którzy przysyłali nam informacje o karabinku, nie bojąc się konsekwencji” – skomentował decyzję fabryki autor testów Grota Paweł Moszner.

Od 25 stycznia Onet opublikował serię artykułów i materiałów wideo wyliczających w sumie 22 wady karabinka Grot. Materiały te są efektem testów, jakie przeprowadzili na karabinku były oficer jednostki specjalnej GROM i specjalista z zakresu broni Paweł Moszner oraz jego zespół.

Z ich testu wynikało m.in., że Grot rdzewieje, przegrzewa się, zapiaszczony zacina się, kolba pęka przy uderzeniu, a niektóre usterki uniemożliwiają strzelanie. Dodaliśmy, że żołnierze są zmuszani do płacenia za wylatujące elementy broni, więc mocują je na plastikową opaskę zaciskową, tzw. trytytkę.

Źródło: onet.pl

Musisz o tym wiedzieć!