Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszenia unijnego prawa wobec Polski. Chodzi tutaj o rasizm i ksenofobię. Polska nie wprowadziła bowiem prawa, które by kryminalizowało mowę nienawiści i związane z nią przestępstwa.

– Polskie ramy prawa karnego nie transponują prawidłowo mowy nienawiści podżegającej do przemocy na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz ograniczają zakres kryminalizacji podżegania do nienawiści – uważa Komisja Europejska.

Reklamy

– Polska nieprawidłowo transponowała kryminalizację określonych form mowy nienawiści, pomijając rażącą trywializację przestępstw międzynarodowych i Holokaustu oraz ograniczając kryminalizację zaprzeczania i usprawiedliwiania tych przestępstw tylko do przypadków, w których popełniono takie przestępstwa przeciwko obywatelom polskim – uważają europejscy urzędnicy.

Tymczasem jednym z celów UE jest, by „poważne przejawy rasizmu i ksenofobii podlegały skutecznym, proporcjonalnym i odstraszającym sankcjom karnym w całej UE”.

Poprzedni artykułCzy jeżeli redaktor naczelny blokuje tekst dziennikarza o pedofili, to nie jest, z automatu, obrońcą zwyrodnialca?
Następny artykułGowin torpeduje plany Kaczyńskiego. Nie zgadza się na nowy podatek dla wolnych mediów