[Counter-Box id="1"]

Kaczyński okłamuje ludzi tak jak Putin.

Były marszałek Sejmu i wieloletni Minister Spraw Zagranicznych skomentował Radosław Sikorski tekst euvsdisinfo.eu o rosyjskiej propagandzie, że dowodzi on iż ta realizowana na polecenie Jarosława Kaczyńskiego w Polsce jest kalką rosyjskich pomysłów.

Reklamy

Kaczyński – tak jak Putin – straszy zagrożeniem z Unii Europejskiej dla rodzimych wartości i suwerenności Polski.

Tworzy też spiskową teorię dziejów, w której złe elity są przeciwko dobrym ludziom, których reprezentuje PiS itp. Podobieństw jest znacznie więcej.

1 kwietnia każdego roku polega na zabawie redakcji z ludźmi. Dziennikarze na całym świecie próbują nabrać czytelników sprzedając im fakenewsy, czasem zabawne, czasem oburzające. Dlatego większość ludzi na świecie czytając media 1 kwietnia zadaje sobie pytanie czy to aby na pewno prawda.

Jak zauważa portal euvsdisinfo.eu w rosyjskiej propagandzie 1 kwietnia obowiązuje cały rok. Portal ten przez ostatnie 5 lat pokazuje w jaki sposób kłamie i manipuluje propaganda Kremla.

Zdaniem dziennikarzy portalu możemy zidentyfikować pięć podstawowych narracji prokremlowskiej dezinformacji.

Pierwsza to: zagrożone wartości.

W tym tygodniu 1 kwietnia mogliśmy przeczytać, że „Unia Europejska zamierza zakazać Biblii!” i „UE zabrania słów, matko i ojcze!”. Ten rodzaj roszczeń to chleb powszedni 1 kwietnia. Wszyscy wiedzą, że UE stale zakazuje pewnych rzeczy, a UE i Zachód są w stanie rozkładu, zgnił do szpiku kości i zaraz się zawali. No i oczywiście, że Zachód próbuje niszczyć rosyjską tradycję.

Druga to: zagrożenie dla suwerenności.

Kremlowska propaganda powtórzyła to w ostatni czasie ponad 200 razy. Zły i zgniły Zachód dybie na suwerenność Rosji. W tej narracji Mołdawia, Litwa i Ukraina to są już kraje, które utraciły suwerenność.

Trzecia to: tajne elity kontra zwykli ludzie.
Według Kremla istnieją tajne spiski ludzi, którzy potajemnie rządzą światem i chcą zwiększyć swoją władzę. Przykłady z ostatnich tygodni: Stany Zjednoczone mają dwa równoległe rządy, ten oficjalny dla mas i ten prawdziwy, ukryty. Według Kremla przygotowywana jest też kampania mająca na celu zdyskredytowanie szczepionki Sputnik V. Establishment amerykański ukradł zwycięstwo Donaldowi Trumpowi w wyborach w USA. Zachód chce przejąć Ukrainę, aby z jej obywateli zrobić niewolników. W tej narracji bunt przeciwko skorumpowanej władzy Wiktora Janukowycza w lutym 2014 r. była nazistowskim zamachem stanu, wspieranym przez Niemcy. A teraz Turcja i USA przygotowują ukraińskich nazistów do ataku na Donbas.

Czwarta: światu grozi upadek z powody działań Zachodu.
Działania NATO mogą zdestabilizować cały region Morza Czarnego, a globalne ambicje USA mogą nawet sprowokować wojnę nuklearną z Rosją.

Piąta to wyśmiewanie wszystkich.
To humor, kpina i sarkazm, użyte w dezinformacji. Jest to skuteczny środek, bardzo trudny do przeciwdziałania, bo jak można polemizować z satyrą. Wytykanie błędnych faktów w żartach jest daremne. W Rosji furorę zrobił żart (potraktowany jako prawdziwa informacja), że w Szwecji 5-latka została przekazana do rodziny zastępczej za pokazanie jej przez rodziców rosyjskiej kreskówki dla dzieci “Masza i niedźwiedź”.

To, że PiS skopiował rosyjskie narracje widać gołym okiem w kontrolowanych przez tą władzę mediach.

źródło: euvsdisinfo.eu, Twitter

Poprzedni artykułMecenas Wende mocno o prorosyjskiej polityce PiS. “Albo Premier i PiS stracili rozum albo kłamią”
Następny artykułKaczyński “ucieka do przodu”. Czy zdecyduje się na wcześniejsze wybory?