Adam Bodnar: Władza chce ograniczyć niezależność ludzi, którzy bronią demokracji

Adam Bodnar. Fot. Internet
Adam Bodnar. Fot. Internet

W rozmowie z portalem naTemat Rzecznik Praw Obywatelski, Adam Bodnar ostro krytykuje autorytarne zapędy obecnej władzy. Nie traci przy tym optymizmu.

– Staram się na to patrzeć i reagować racjonalnie – mówi Bodnar. – Porównuję moją sytuację do innych osób, które mają różnego rodzaju kłopoty prawne czy osobiste w związku z tym, jak sprawowana jest władza w Polsce. Na przykład – z sytuacją takich sędziów jak Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn, Beata Morawiec czy Włodzimierz Wróbel; z położeniem prokuratorów, którzy zostali przymusowo delegowani; czy sytuacją sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali wysłani na wcześniejszą emeryturę i – gdyby nie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – to by z tej emerytury wcześniejszej nie wrócili – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Reklamy

– Wiem, jaka jest logika obecnej władzy, jak bardzo pragnie ona podporządkować sobie wszystkie organy konstytucyjne i ograniczyć niezależność ludzi, którzy bronią demokracji, Konstytucji czy trójpodziału władz. Dlatego wiem też, że jestem jedną z takich osób, na którą przyszła teraz kolej. Natomiast staram się nie tracić racjonalnego podejścia, widzieć sprawy szerzej, analizować nie tylko to, co się w Polsce wcześniej wydarzyło, ale i dokąd zmierzamy, jakie mamy szanse na lepszą przyszłość. I uważam, że nie jesteśmy bezsilni – dodaje.

Źródło: naTemat.pl