Faszyzm a PiS: coraz więcej podobieństw. To przerażające!

Celem politycznym faszyzmu jest ustanowienie państwa totalitarnego, które pod względem gospodarczym oparte jest na korporacjonizmie. Intelektualną podstawą ideologii faszyzmu jest z kolei nacjonalizm. Przedstawiany jako „trzecia droga” jest radykalnym przeciwieństwem liberalnej demokracji.

Dzisiaj w Polsce możemy obserwować nawiązania do faszyzmu w działaniach układu władzy. Bo czym innym jak nacjonalizacją (korporacjonizowaniem) Polski, jest przejmowanie firm (nacjonalizacja) i mediów. Czym innym jest ostra walka z opozycją jak przeciwstawienie się opozycji, która jest za demokracją. Antydemokratyczne ataki Kaczyńskiego i spółki na opozycję są codzienną normą i trzeba o tym głośno mówić.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Faszyści szukali wrogów i wskazywali wrogów. PiS robi to samo: nauczyciele, lekarze, kobiety, opozycja, dziennikarze… ilu już tych wrogów było. Wyznaczanie wrogów to podstawa jednoczenia partii wokół celu jakim jest obrona przed rzekomym atakiem “obcych ideologicznie sił”. Język Kaczyńskiego jest językiem, który pojawił się przed II Wojną Światową we Włoszech czy w Niemczech. Nienawiść doprowadziła to potężnej tragedii, w której Polska ucierpiała chyba najbardziej. Nie przeszkadza to jednak współczesnym politykom zapominać o tych czasach i powtarzać te same narracje.

Faszyzm działał też w sferze seksu. Państwo włoskie promowało wśród młodzieży zachowania seksualne, które uważało za normalne i potępiało te, które uznało za dewiacje. Współczesnym odbiciem tej sytuacji jest ciągła walka PiS ze środowiskami LGBT. We Włoszech potępiano większość form kontroli urodzeń i antykoncepcji (z wyjątkiem prezerwatyw), homoseksualizm… Brzmi znajomo? Wtedy we Włoszech wprowadzono też przywileje finansowe dla rodzin wielodzietnych i zainicjował działania mające zmniejszyć liczbę zatrudnionych kobiet. Podobieństwa są zbyt duże.

Kościół też faszystów popierał. W 1929 roku papież wezwał, aby głosować na nich w wyborach.

Państwo faszystowskie charakteryzuje się dyktatorskim sprawowaniem władzy, którego podporą jest monopartyjny system parlamentarny. Funkcje ustawodawcze i wykonawcze przejmował wódz. W państwie wszystkie stanowiska, zarówno te najniższego, jak i najwyższego szczebla, obsadzane były członkami zaplecza politycznego wodza, czyli jedynej partii sprawującej władzę…