Maciej Zalewski w 1990 znalazł się wśród założycieli Porozumienia Centrum. Pełnił funkcję zastępcy Jarosława Kaczyńskiego jako redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Należał też do twórców Fundacji Prasowej „Solidarność” i pomysłodawców stworzenia przedsiębiorstwa Telegraf.

„13 grudnia 2002 r. warszawski Sąd Rejonowy skazał Macieja Zalewskiego na 3,5 roku więzienia i 10 tys. zł grzywny za żądanie łapówek od prezesów Art B. Sąd uznał, że Zalewski zgodnie z powziętym z góry zamiarem żądał od prezesów Art B korzyści majątkowej znacznej wartości na rzecz Telegrafu, uzależniając od tego wywieranie wpływu na dalsze losy Art B. Zrobił to w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Spółka Telegraf została założona przez liderów Porozumienia Centrum.

Reklamy

W 1991 r. Lech Wałęsa ściągnął Zalewskiego do Kancelarii Prezydenta, gdzie Zalewski został sekretarzem stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarzem Komitetu Obrony Kraju. Wobec tego pragnę zapytać pana prokuratora krajowego, czy w związku z tym wyrokiem prokuratura badała, jaki udział w tej sprawie mieli polityczni przełożeni Macieja Zalewskiego?

Po drugie, czy ustalono ponad wszelką wątpliwość, że Maciej Zalewski działał bez wiedzy i zgody swoich przełożonych w Kancelarii Prezydenta, Jarosława i Lecha Kaczyńskich?

I wreszcie po trzecie, czy ustalono wysokość łapówki, jakiej żądał Zalewski na rzecz Telegrafu, i czy te pieniądze szefowie Art B przekazali na konto spółki założonej przez Porozumienie Centrum” – pytał z sejmowej mównicy w 2003 roku poseł Andrzej Skrzyński.

Sprawa ta do dzisiaj nie znalazła swojego pełnego wyjaśnienia. Obrazuje jednak dobrze klimat środowiska Kaczyńskiego.

źródło: sejm.gov.pl

Poprzedni artykułSkandaliczne słowa Błaszczaka. „Opozycja nie chce, żeby Polska była bezpieczna”
Następny artykułUwaga  będę wieszczył! Czyli minister Czarnek o przyszłości… Unii Europejskiej