23 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieBalcerowicz mocno o rządach PiS. „Mamy wojnę z Zachodem na wszystkich frontach”

Balcerowicz mocno o rządach PiS. „Mamy wojnę z Zachodem na wszystkich frontach”

Profesor Leszek Balcerowicz w niezwykle ostrych słowach mówił o polityce zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości. Zwłaszcza zaś niepotrzebnym konflikcie z Unią Europejską. Kto wie, może jego konsekwencją będzie po prostu wyrzucenie naszego kraju ze struktur Wspólnoty?

– Unia Europejska po prostu nie miała do czynienia z tak rażącym przypadkiem (nawet Węgry były w pewnych punktach mniej rażące) i w związku z tym też się uczyła, jak ma postępować. Drugi powód to procedury – one nie są natychmiastowe (…), ale w tym wypadku chyba nastąpiło przyspieszenie – mówił prof. Balcerowicz.

Reklamy

Balcerowicz spróbował także odpowiedzieć na pytanie, czy PiS w ogóle brał pod uwagę, że europejskich pieniędzy po prostu nie dostanie.

– Nie wiem, oczywiście, bo nie mam kontaktów w tamtych kręgach, ale nie zakładałbym, że każdy, kto źle dla kraju rządzi, ma jakiś precyzyjny plan z kolejnymi ruchami. Przecież już w przeszłości wycofywali się z pewnych rzeczy, które robili, a w tej chwili mamy wojnę z Zachodem na wszystkich frontach: ze Stanami Zjednoczonymi […], z Unią Europejską. Dlatego nie zakładałbym, że to jest przejaw jakiegoś racjonalnego planowania – stwierdził Balcerowicz.

Musisz o tym wiedzieć!