18 października 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieJarosław Kaczyński idzie na wojnę z Ameryką? Nie zamierza się cofnąć w...

Jarosław Kaczyński idzie na wojnę z Ameryką? Nie zamierza się cofnąć w sprawie „lex TVN”

Sprawa próby przejęcia przez PiS kontroli nad niezależną telewizją TVN grozi niezwykle poważnym konsekwencjami międzynarodowymi.

W tej sprawie był w Warszawie już doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” amerykański dyplomata mówił, że „licencja dla TVN powinna zostać odnowiona”. Z kolei amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo w rozmowie z Jarosławem Gowinem stwierdziła, że jeśli „lex TVN” zostanie przyjęte, to reakcja Stanów Zjednoczonych może dotknąć osobiście liderów PiS.

Reklamy

Tę informację Gowin miał przekazać Kaczyńskiemu przez… pośredników. Wicepremier nie ma bowiem bezpośredniego kontaktu z liderem PiS. Ale wszystko wskazuje na to, że wysiłki amerykańskich dyplomatów, by rozwiązać stworzony przez PiS problem spełzną na niczym.

– Jarosław Kaczyński nie zamierza się cofać w sprawie „lex TVN”, a protesty administracji Joego Bidena lekceważy. Nie chce też ustąpić w kwestii wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Szykuje się starcie na obu polach: i z USA, i z Unią Europejską – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Musisz o tym wiedzieć!