Jarosław Kaczyński kreuje się na osobę, która może wszystko. Ta nadmierna pewność siebie ma korzenie w niskim poczuciu własnej wartości o chorobliwej ambicji. W tym względzie prezes PiS może być podobny do Władimira Putina.

Michaił Gorbaczow powiedział o Putinie, że „zapada on na chorobę, której i ja doświadczyłem – nadmierną pewność siebie. Uważa się za zastępcę boga, choć nie wiem do jakich spraw”. U Kaczyńskiego może występować podobny mechanizm.

Reklamy

„To przekonanie o nieomylności, ale także i o wyższości nad słabymi, szczególnie w kategoriach siły woli przeciwnikami, wpływa niewątpliwie na zmniejszenie gotowości do kompromisu” – pisał w analizie rosyjskiej polityki zagranicznej dr. Marek Czajkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dokładnie to zjawisko obserwujemy w polskiej polityce. Wygląda to tak, jakby Kaczyński dostał szablon, z którego czerpie wzorce.

„Rosja przyczynia się zatem do skuteczności manipulacji świadomością społeczną dokonywanej przez antyunijne ośrodki polityczne, które starają się przekonać obywateli, że to UE jest ich głównym wrogiem i winna jest wszystkim problemom wewnętrznym poszczególnych państw” – dodaje Czajkowski

Trudno to napisać jaśniej.

źródło: AKTUALNA POLITYKA ZAGRANICZNA FEDERACJI ROSYJSKIEJ A UNIA EUROPEJSKA – PODSTAWOWE ZAGADNIENIA, dr hab., Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Poprzedni artykułWojewoda dopłacił do wyjazdu autokarów Gazety Polskiej na więc poparcia władzy w Warszawie!?
Następny artykułPrzyjaciel Kaczyńskiego pedofilem? Polityk PiS usłyszał zarzuty