Dziennikarstwo TVPiS. O Tusku tylko negatywnie

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że od TVP nie oczekujemy dziennikarskiej rzetelności. Ale to, co pracownicy tej telewizji robią z Donaldem Tuskiem przekracza już wszelkie granice.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Press-Service Monitoring Mediów dla portalu Wirtualne Media, między 3 lipca a 3 sierpnia Tusk tylko dwa razy nie pojawił się w „Wiadomościach” TVP. Natomiast o liderze Platformy Obywatelskiej mówiono 78 razy. Z czego 75 materiałów miało wydźwięk negatywny! Jedynie 3 neutralny, a zero pozytywny!

Reklamy

Podobnie było w innych programach informacyjnych telewizji publicznej. Na przykład w emitowanej przez TVP2 „Panoramie” negatywnych materiałów było 95 proc., w „Teleexpressie” zaś negatywnych było 10, czyli wszystkie.

Dla porównania, stacje konkurencyjne wobec TVP prezentowały bardziej zrównoważony obraz. „Fakty” TVN wyemitowały 23 materiały o Tusku. 74 proc. z nich było neutralnych, 22 proc. pozytywnych, a 4 proc. negatywny. Z kolei „Wydarzenia” Polsatu poświęciły Tuskowi 35 materiałów. 86 proc. miało charakter neutralny, 11 proc. pozytywny, a 3 proc. negatywny.