Sikorski ostro o odszkodowaniach: „Polska miałaby wypłacać odszkodowania organizacjom, które się mianowały przedstawicielem byłych polskich obywateli?”

W rozmowie z Bartoszem Węglarczykiem z Onetu, Radosław Sikorski w ostrych słowach rozprawił się z możliwością wypłacania przez Polskę odszkodowań organizacjom mającym rzekomo reprezentować przedwojennych polskich obywateli.

Nieudolne prowadzenie tej sprawy przez PiS spowodowało niezwykle ostry konflikt z Izraelem i pośrednio ze Stanami Zjednoczonymi.

Reklamy

– Czyli Polska miałaby za mienie swoich obywateli wypłacać odszkodowania jakimś organizacjom, które się mianowały przedstawicielem byłych polskich obywateli? Niby z jakiej racji? – mówił Sikorski.

– To na jakiej podstawie miałyby być szacowane, czy dokonywane te przelewy? I komu? Organizacjom z USA, które palcem nie kiwnęły na rzecz polskich Żydów? (…) Dojdziemy do absurdu, czy Watykan ma prawo do mienia zmarłych bezspadkowo katolików w USA czy Izraelu? Przecież to absurd – dodał były minister spraw zagranicznych.