Łowca Żydów i Wnuk Wyklęty.

Europoseł PiS Dominik Tarczyński twierdzi, że jego dziadek uratował podczas II wojny światowej 120 Żydów. Sam Tarczyński nazywa siebie „Wnukiem Wyklętego” i nie stroni od poniżania rodziców i dziadków swoich oponentów.

Reklamy

Dziennikarze postanowili sprawdzić kim naprawdę był dziadek europosła PiS – Józef Albiński. Yad Vashem, izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, nic nie wiedział o tym, by dziadek Dominika Tarczyńskiego uratował 120 Żydów – ani chociażby jednego.

Za to w Instytucie Pamięci Narodowej zachowały się zeznania świadków poczynań dziadka europosła PiS. Nie ma w nich informacji o uratowanych przez Albińskiego Żydach, a zeznania kilku osób o tym, że okradał i zabijał Żydów, czyli był szmalcownikiem.

Zeznania te przytoczył portal Wirtualna Polska.

[…] Wyciąg z doniesienia t.w. “Kozik” z 10.05.1969 r.: “Albiński według opowiadań Słotwińskiego, przetwórcy wód gazowych, to członek NSZ, był człowiekiem takim, że w czasie okupacji chodził i zbierał kontrybucję od ludzi więcej zamożnych, które to miały być przeznaczone na cele walki z komunizmem w znaczeniu, że to Niemcy robili, a w zasadzie pieniądze te znajdowały się w kieszeni Albińskiego, jak również i pieniądze zdobyte po zabiciu Żydów”[…]

„Obywatel Niezbecki Józef zamieszkały: Zosin, mówił parę lat po wyzwoleniu, że zaraz po wyzwoleniu jechali dorożką Żydzi z Bełżyc. Koło cmentarza w Zosinie zostali napadnięci przez osobnika z bronią i zastrzeleni. Jedna z Żydówek uciekła i opowiadała Niezbeckiemu, że strzelał rudy z Bełżyc, co rzuciło podejrzenie na Albińskiego (…).

Drugi przypadek po wyzwoleniu to wymordowanie 2 lub 3 Żydów w mieszkaniu, które obecnie zajmuje Albiński lub w sąsiedzkim z jego mieszkaniem. Jeden z Żydów uciekł na balkon i wołał pomocy. Istnieją podejrzenia, i tak się mówi w Bełżycach, że robił to Albiński i nieżyjący już Łuczkowski Tadeusz z Wojcieszyna, który zginął w napadzie na magazyn zbożowy”.

Po wojnie zainteresowała się nim SB. Jednak szybko uznała dziadka europosła PiS za wzorowego obywatela komunistycznej Polski.

Esbecy odnotowali też, że Albiński spowodował 3 wypadki samochodowe. Miał przekupić ofiary po to, by nie powiadomiły milicji. Jednym z poszkodowanych był według dokumentów 11–chłopiec, któremu Albiński miał przetrącić kręgosłup.

Źródło: WP / NaTemat

Poprzedni artykułEstablishment PiS brzydzi się szefem TVP.info. Wiceprezes SDP: Trzeba być mężczyzną, a nie Pereirą
Następny artykułTak się robi karierę na dworze Kaczyńskiego. Kamiński jest niższy nawet od prezesa PiS