Kasa dla nacjonalistów.

Narodowy Instytut Wolności, jednostka podlegająca ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, zasiliła milionami organizacje „narodowców”. Oczywiście tylko tym, którzy są bliscy władzy PiS.

Reklamy

Konkurs PROO 4a dofinansować miał media obywatelskie oraz organizacje strażnicze. W najnowszym rozdaniu 196 811,59 złotych na lata 2021-2022 dostała Fundacja Edukacji i Mediów na portaldlamlodych.pl (jeszcze nieaktywny).

„Prezeską zarejestrowanej w listopadzie 2020 r. fundacji jest Marta Tenerowicz. To żona Krzysztofa Tenerowicza, bliskiego współpracownika Adama Andruszkiewicza, obecnie sekretarza stanu w kancelarii premiera, a wcześniej wiceministra cyfryzacji” – wyjaśnia portal Oko.press.

„Tenerowicz kierował endeckim portalem prostozmostu.net, który w 2018 roku intensywnie promował Andruszkiewicza. Korzystał przy tym ze wsparcia siatki fanpage’y używanej do szerzenia fake newsów i rosyjskiej propagandy, którą Facebook rozwiązał w po śledztwie OKO.press i aktywistów Avaaz” – dodają dziennikarze.

Innym nacjonalistycznym medium wspartym przez NIW jest portal medianarodowe.com. Na rozwinięcie warszawskiego “obywatelskiego portalu lokalnego” 198 172,30 złotych dostało wydające Media Narodowe Stowarzyszenie Marszu Niepodległości. Jego prezesem jest Robert Bąkiewicz.

Inny nacjonalistyczny portal – nowylad.pl dostał na Narodowy Instytut Społeczny z NIW 198 891,40 złotych. 200 tys. złotych trafić ma do portalu scenakultury.pl, której jednym z działów jest “Encyklopedia dziejów Narodowej Demokracji w Polsce”.

„Wydawcą jest Stowarzyszenie Scena Kultury. Jego prezes to Arkadiusz Gołębiewski, reżyser i dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wiceprezesem jest Paweł Nowacki – dziennikarz, publicysta, współautor (wraz z Krzysztofem Nowakiem) filmu „Media III RP” i współautor (wraz z Janem Pospieszalskim) programu „Warto rozmawiać”. Kieruje też Fundacją Smoleńsk 2010, założoną, by wspierać powstawanie i rozpowszechnianie filmu “Smoleńsk” Antoniego Krauzego” – wskazuje Oko.press.

Dla porównania, w poprzednim rozdaniu NIW stowarzyszenie Gołębiewskiego i Nowackiego dostało 102.500 złotych.

Źródło: Oko.press

Poprzedni artykułPłatni Zdrajcy Pachołki Rządu. Szykujący się do ataku na Polaków w Warszawie dostali od władzy PiS miliony!
Następny artykułWielki sukces demokratycznych ugrupowań. Dziesiątki tysięcy ludzi w Warszawie!