Adam Bodnar mocno o władzy PiS: „Jak można tak bezczelnie łamać prawa człowieka?”

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar mocno skrytykował działania władz w sprawie uchodźców bezradnie koczujących na granicy z Białorusią.

– Mi trudno jest zrozumieć postawę władz polskich, że można w sposób tak otwarty, bezczelny łamać prawa człowieka i zobowiązania międzynarodowe, nie stosować się do postanowień sądów międzynarodowych i po prostu przekreślać cały ten dorobek na poziomie wartości, który przez lata w Polsce zdobyliśmy – mówił Bodnar.

Reklamy

Jednocześnie Bodnar zwrócił uwagę na pomoc, jaką – wbrew rządzącym – niosą uchodźcom organizacje społeczne.

– To przywraca wiarę w to, że może nie jesteśmy tacy źli, że może jest w nas poczucie, że ludziom trzeba w takich sytuacjach pomóc – zauważył.

– To jest bardzo przykre, jak na tego typu inicjatywy reaguje państwo, władza publiczna, ale z drugiej strony ci wszyscy, którzy są na granicy, przywracają naszą wiarę w człowieczeństwo – dodał Bodnar.

Jakoś przywykliśmy już w Polsce do tego, że władza swoje a społeczeństwo obywatelskie swoje. I że to rozmaitego rodzaju organizacje ratują po prostu honor naszego kraju. Władza bowiem nie tyle nawet, że nie działa, ile jest po prostu wrogo do nich nastawiona.