04 grudnia 2021

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaPolityka krajowaPiSBrzydka przeszłość doradcy Kaczyńskiego. Okłamywał nawet swoich przyjaciół

Brzydka przeszłość doradcy Kaczyńskiego. Okłamywał nawet swoich przyjaciół

„Staszek Janecki, Przyjaciel Radziecki”.

Dziennikarz TVP Stanisław Janecki twierdzi, że jest doktorem fizyki. Tym twierdzeniom przeczy Uniwersytet Adama Mickiewicza, którego Janecki jest absolwentem. Rzekoma praca doktorska Janeckiego nie istnieje. Istnieje jedynie jego praca magisterska. Nie jest jednak związana z fizyką.

Reklamy

Janecki w rzeczywistości jest tylko magistrem historii sztuki. – Studiował na historii sztuki w latach 1974/75 – 1978/79 oraz na studiach doktoranckich w latach 1979-1980. (…) Przedstawił pracę magisterską „Matejko. Historia i styl.” Promotorem pracy był doc. dr hab. Konstanty Kalinowski, recenzentem doc. dr hab. Alicja Kamzowa. Egzamin magisterski odbył się 7.07.1979 roku. Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej był doc. dr hab. K. Siuchniński. Ponadto na podstawie akt można potwierdzić odbywanie (…) studiów doktoranckich z zakresu Historii i Teorii Kultury w roku akademickim 1979/80 (ostatnia data w dokumentacji – 12.11.1980). Brak potwierdzenia ukończenia tych studiów – wyjaśnia Uniwersytet Adama Mickiewicza.

Co ciekawsze – Janecki przekonywał swoich widzów i czytelników, że w PRL nigdy nie działał w komunistycznych organizacjach. Tymczasem z akt odnalezionych przez Instytut Pamięci Narodowej Janecki sam przyznawał się do działaniu w komunistycznej młodzieżówce – Socjalistycznym Związku Studentów Polskich.

Źródło: NaTemat / IPN / Twitter

Musisz o tym wiedzieć!